logo

Zimování

Zimování 2011

 

Je neděle 13.11.2011 a rozhodnul jsem se, že dnešní den je ten nejlepší, kdy letos zazimovat želvy. Počasí je už po ránu dosti chladné a nevypadá to, že by se mělo oteplit. Tak se jde na to.

Teplota venku se pohybuje kolem 8 stupňů přes den a v noci klesá až na -5. Želvy byly doposud ve venkovních ubykacích ,kde přebývali před mrazivým počasím v zateplených boudách.

Dnes byli želvy vytáhnuty z venkovních domečků , převáženy zkontrolovány a hurá s nimi do předem připraveného zimoviště.

Želvy budu zimovat ve sklepě kde se teplota pohybuje kolem 8-6 stupňů a je plus mínus stabilní po celou zimu.Nevýhodou sklepa je, že se tam dělá plíseň,tak je potřeba kontrolovat substrát a případně ho vyměnit.

Substrát, který jsem pro ně připravil je Lignocel (lisované kokosové vlákno), který je smíchaný s pískem.Vrstva substrátu je asi 20-30 cm a bedínka musí být dostatečně velká, aby se v ní želva mohla v zimě pohybovat. Je také dobré občas želvu vyhrabat a převážit ,aby byla jistota, že želva nešla s váhou moc dolů. A pokud by rapidně schodila je potřeba probudit a přerušit spánek,aby jsme o želvu nepřišli.

Také jsem bedínku ve které želvy zimují, zadělal pletivem ,aby se na želvy nemohla dostat nějaká ta myš,protože želva která spí se nemá jak bránit ,myš jí může pokousat a v nejhorším případě i úhyn želvy. A to by byla fakt škoda přijít takhle o želvu.

Tak vám všem držím palce at´ to zvládnete ,a pokud možno přes zimu žádné ztráty.!!!

 

 

aj4-004.jpg